Jaké máme způsoby klíčení

Jedním z koníčků, který vyžaduje snad nejvíce trpělivosti, je pěstování rostlin. Zvláště pak tehdy, když je chcete vypěstovat ze semínka, místo kupování již vzrostlých exemplářů. Nelze totiž popřít, že to má své kouzlo, které jinde nenajdete.

To spočívá mimo jiné také v tom, že rostlinka je během prvních fází života velmi křehká, a mnoho z nich ani při nejlepší péči nevyroste. O to větší je však pak radost, když se oné květině daří a když krásně prospívá.

seminka1

Abychom se však dostali do tohoto stádia, musí nám nejprve semínko vyklíčit. A to není ani zdaleka tak jednoduché, jak se zdá. Ano, můžeme provést klíčení Naklíčeno tím způsobem, že jej prostě dáme do hlíny a budeme pravidelně zalévat, avšak v tomto případě nebude klíčivost příliš vysoká.

Stačí si jen uvědomit, pokud sázíte na své zahradě například hrášek či mrkev, kolik semen zasadíte a kolik jich skutečně vzejde. Jistě, v tomto případě, kdy jich je v jednom sáčku poměrně velké množství, to není problém. Avšak co když půjde o nějaký vzácnější druh, od kterého se vám podařilo sehnat pouze pár semínek? V tomto případě rozhodně chcete úspěšnost zvýšit. A naštěstí existuje způsob, jak toho dosáhnout.

seminka2

Potřebovat budete pouze papírovou utěrku, průhledný igelitový sáček, ideálně se zavíráním, ale může být i bez něj, a teplé, tmavé místo.

Semínka položte na papírovou utěrku. Tu následně navlhčete tak, aby byla trochu mokrá, ale zároveň aby z ní nekapala voda. Následně do ní semínka zabalte a vše vložte do igelitového sáčku.

Z něj se následně pokuste dostat co nejvíc vzduchu, poté jej uzavřete a vložte na teplé, tmavé místo. Nyní již budete muset pouze čekat. Přibližně za tři týdny by měla semínka vyklíčit a být připravena na přesazení do hlíny.

Je však dobré sáček pravidelně kontrolovat, a v případě, že se objeví plíseň, utěrku vyměnit. Pak bude úspěch prakticky zaručen.