Nezařazené

Jak by mělo vypadat bezpečné heslo


Délka – musí obsahovat minimálně 12 znaků, čím více, tím lépe. Na jeho délce skutečně záleží, neboť hackerské algoritmy jsou počtem znaků značně omezeny. Prolomit dvanáctiznakový řetězec trvá mnohem déle, řádově i desítky nebo stovky let, než obyčejné „1234“ nebo „Karel“.

otisk prstu

Originalita – Na originalitě je založen celý úspěch bezpečného šifrování. Útočníkům usnadníte práci tím, že bude váš password třeba křestní jméno, či docela obyčejné datum narození. Dnes je velice snadné k uživatelským účtům, zvláště u internetového bankovnictví, zjistit skutečná jména osob, jejich rodinných příslušníků, data narození, adresu bydliště, školy, zaměstnavatele apod. Nic takového rozhodně do svého passwordu nezadávejte.

Generování kódu podle smysluplné věty – každý odborník v oblasti IT vám poradí, abyste si heslo vygenerovali sami z počátečních nebo koncových písmen smysluplné věty. Co mají na mysli? Tento způsob je zaručeně originální a s proložením speciálních znaků je naprosto vyloučeno, aby jej hacker prolomil. Hackerské programy jsou založené především na testování známých výrazů, jako jsou jména a letopočty.
přihlášení s heslem

Vytvořit neprolomitelný kód je velice jednoduché

Ideálně vytvořené heslo může vypadat třeba takto: Podmínkou je, abyste si zapamatovali jedinou větu a klíč. Věta může být jakákoli, co vás osloví, např.: „Můj oblíbený hudební klip od skupiny Roxette z roku 95 se jmenuje Joyride.“ Klíčem bude každé poslední písmeno ze všech slov této věty, jdoucích po sobě, tedy např. jyipdyezu95eee. Klíčem může být i první písmeno, nebo třetí, záleží na vás. Typologii hesla lze ještě umocnit přidáním speciálního znaku, jako je otazník, vykřičník, podtržítko, paragraf, dolar, zavináč atd. Vtip je v tom, že klíč i větu znáte jen vy a pokud si ji skutečně zapamatujete, není třeba ani heslo pravidelně měnit, pokud má alespoň 12 znaků a kombinují se v ní malá a velká písmena.