Byt a dům

Kojící koutek

Když se potká žena, která již odkojila jedno a více dětí s ženou, která očekává první přírůstek do rodiny, můžou vznikat určité třenice. Nastane srážka reality matky s již odchovanými dětmi s ideály ženy, která má načtenou všechnu dostupnou literaturu, ale vůbec netuší, co ji čeká. Jejich rozhovor může vypadat potom nějak takto:
Těhotná: „Chci si zařídit kojící koutek, aby miminko mělo při kojení klid a soukromí.“
Dětská postýlka a křeslo
Zasloužilá matka s úsměvem na rtech: „Aha, to je asi vaše první dítě, že?“
Naštěstí těhotná žena ani nepostřehne lehký sarkasmus ve větě druhé ženy. A možná je to tak dobře. Proč brát ženám v očekávání jejich iluze.
A ano, můžou existovat i kojící koutky. Mělo by to být intimní místo jen pro matku a její milované miminko. Každý by měl respektovat jejich soukromí a intimní chvilku, kterou kojení bezesporu je a patří jen jim. Měla by to být chvíle pohody, která také podpoří mechanizmy kojení.
Kojící koutek ale nepotřebuje mnoho zvláštností. Nemá stanovené pravidla ani zásady. Prakticky si ho můžete pořídit i ve vaší posteli, když si to budete přát a bude vám tam spolu dobře. Na noční kojení je to také velmi praktické, ale popravdě, už tam pak miminko necháte rovnou spát, protože se vám nebude chtít ho přenášet do postýlky. Názory braní dětí do postele se sice značně rozcházejí, ale každé dítě potřebuje cítit svou matku. Devět měsíců s ní trávilo každou chvíli dne i noci a je na to zvyklé. A ruku na srdce, kolik z vás zasloužilých matek před porodem tvrdilo, že dítě musí mít hned svůj pokoj, a nebudete mít v ložnici ani postýlku? A jak to nakonec dopadlo?
Miminko v brýlích
Krásný kojící koutek si ale můžete dopřát kdekoliv v bytě. Ideálním řešením bývají křesla. Vy se budete cítit pohodlně a miminko v bezpečí. Křeslo vám dá pocit intimnosti a klidu i v obývacím pokoji. I když ideálně by mělo být postaveno vedle postýlky, ať to s miminkem nemáte daleko. Blízko by měl být i přebalovací pult s plenami a ostatním vybavením. Budete rádi za to, že máte vše hned po ruce.
Nedbejte na rady ostatních, vy budete matka a příroda to zařídila tak, abyste vy věděla, co je pro vás a vaše dítě nejlepší. Řiďte se svým pocitem a tím, co chcete. A nebojte se. Vaše miminko vás bude milovat, ať již máte kojící koutek či nikoliv.