Nezařazené

Zabijáci

Dánský film Zabijáci je filmovou adaptací stejnojmenného románu spisovatele Jussi Adlera-Olsena. Jedná se vlastně o sérii mysteriózních thrillerů o policejním oddělení Q zkoumající nevyřešené staré případy. Film a kniha zabijáci jsou pak druhý díl z této série.
střelná zbraň v písku
Zatímco v prvním díle Žena v kleci se diváci seznamují s hlavními hrdiny komisařem Carlem Morckem a jeho asistentem Assadem, zde vplouváme rychleji do děje. Na oddělení Q přibývá nová pracovnice asistentka Rosa.
Trojice otevírá tentokrát dvacet let staré vraždy mladých studentů sourozenců. Komisaře Morcka vyhledá podivínský muž a žádá ho, aby prošetřil jeho starý případ. Komisař mu poněkud neurvale řekne, že se na to podívá, až uzná za vhodné. Téhož dne je podivínský muž nalezen mrtvý v koupelně, spáchal sebevraždu. I když má komisař na řešení jiné případy, pouští se do tohoto, protože cítí vůči mrtvému muži dluh.
A tak začíná vyšetřovat vraždu mladých sourozenců bratra a sestry, kdy sestra byla zároveň tak znásilněna. Za zločiny byl tehdy odsouzen místní sígr, ale stopy vedou ke skupině studentů prestižní školy. Vyšetřovatelé ve složce najdou poznámku o tísňovém volání mladé dívky, která však beze stopy zmizela. Vyšetřovatelé se ji snaží nalézt, ale nejsou jediní. Její svědectví by mohlo zasáhnout nejvyšší vrstvy uhlazené dánské společnosti. A aby toho nebylo málo, objevují se další nevyjasněné vraždy a úmrtí v okolí školy.
dívka se sekáčkem
Film není klasickou detektivkou. Odkrývá karty lepší společnosti. Ukazuje mladé lidi z bohatých rodin, pro které ty nejtěžší formy agresivity byly jen zdrojem zábavy. Aniž by byli schopni nějakého pokání, lítosti, zastávají ty nejvyšší funkce v Dánské společnosti a neštítí se vynaložit jakékoli úsilí, aby své zločiny minulosti dokonale zahladili. V tomto ohledu je příběh velmi znepokojivý a navozuje pocity bezvýchodnosti.