Kultura

Filmy, které stojí za zhlédnutí

Jak jsem již zmiňovala, toto je žebříček mých nejoblíbenějších zahraničních filmů, které bych vřele doporučovala jak filmovým nadšencům, tak i těm, kteří si filmy pouštějí zřídkakdy.
The Shawshank Redemption/Vykoupení z věznice Shawshank (1994, Frank Darabont) – Fenomenální, dech beroucí příběh o přátelství, nenávisti, naději a nezlomné vůli. Andy Dufresne (Tim Robbins), neprávem obviněný a odsouzený, se dostává do shawshanské věznice. Zde se seznamuje s Redem (Morgan Freeman) a spolu s dalšími odsouzenými čelí krutostem a opovržením za chladnými zdmi vězení.
chlapec u televize
Fight Club/Klub rváčů (1999, David Fincher) – Skvělé dílo, které mě nikdy nepřestane překvapovat. Spolu se skvělými hereckými výkony Edwarda Nortona, Brada Pitta a dalších, přináší režisér David Fincher neotřelý příběh, který Vás uchvátí.

Book of Eli/Kniha přežití (2010, Albert Hughes, Allen Hughes) – Svět je na pokrají zhroucení. Po poslední válce se z lidí stala zvířata – přepadnou a zabijí kohokoliv, aby jim ukradli boty či konzervu s jídlem. Osamělý Eli (Danzel Washington) putuje opuštěnými městy a spálenou pustinou. Eli touží po míru, ale s krutými gangy poválečného světa se nemazlí. Chce přežít. A chce uchránit to, co má na světě ještě cenu.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Věčný svit neposkvrněné mysli (2004, Michel Gondry) – Protiklady se přitahují. To platí i pro plachého Joela (Jim Carrey) a temperamentní Clementine (Kate Winslet). Milují se, vše vypadá dokonale. Jednoho dne ale Clementine prostě zmizí a Joela jako by nikdy neznala. Romantické drama plné překvapivých momentů, které Vaší mysli nedají spát.
Se7en/Sedm (1995, David Fincher) – Krimi thriller nadupaný napínavými a děsivými okamžiky. Dvojice detektivů (Brad Pitt a Morgan Freeman) se snaží dostat sériového vraha, který si se zabíjení dělá poslání. Jeho oběti spojuje jediné – sedm biblických hříchů.
Intouchables/Nedotknutelní (2011, Eric Toledano, Oliver Nakache) – Driss (Omar Sy), mladý problémový muž, který chce prorazit jako hudebník a do práce se nežene. Philippe, bohatý aristokratický paraplegik, který je smířen se svým osudem a čeká na nevyhnutelnou smrt. Co mohou mít tito dva společného? V den, kdy si Philippe najme Drisse coby svého osobního asistenta, se život změní oběma a do jejich dní proniknou chvíle dosud nepoznané. Film o přátelství navzdory osudu.
popcorn v misce
Forrest Gump (1994, Robert Zemeckis ) – Forrest Gump (Tom Hanks) je prostý muž. Fenomenální snímek plný vtipných gagů i závažných scén k zamyšlení, je shrnutím Forrestova života. Jak nahlíží na svět a svět nahlíží na něj. Jeho rodina, lásky, přátelé.

Catch Me If You Can/Chyť mě když to dokážeš (2002, Steven Spilberg) – od malého podvodníčka po postrach FBI, to vše před dosažením jednadvaceti let. Frank W. Abegnale (Leonardo DiCaprio) se stane po rozvodu rodičů špičkovým podvodníkem a padělatelem. Pro agenta FBI Carla Hanrattyho (Tom Hanks) to znamená nejen dopadnout génia ve svém oboru, ale také proniknout do psychiky osamělého mladíka, který disponuje bezpochyby mimořádnými schopnostmi, ale také hlavou plnou chmurných myšlenek.